Pierwsza kaszka dla niemowlaka- jaką wybrać?

Pierwsza kaszka dla niemowlaka

Rynek spożywczy w obecnych czasach jest ogromny. Produktów dedykowanych dzieciom i niemowlętom jest niezliczona ilość. Młodzi rodzice często są zagubieni i wcale się im nie dziwię, bo jak można odnaleźć się w gąszczu tak dużego wyboru?! 

Co gorsze, bardzo niepokojące jest to, że możemy znaleźć wiele produktów dla dzieci, które dla dzieci nie powinny być kierowane!

Warto, drodzy rodzice, mieć na uwadze to, że producent chce sprzedać swój produkt i różne rzeczy pisze na opakowaniu. Dlatego zawsze czytajmy skład danego produktu, bo producenci potrafią w doskonały sposób mamić ludzi.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka - jaką wybrać?

Jaka będzie w takim razie odpowiednia kaszka dla niemowlaka? 

Przede wszystkim taka z prostym składem. Bez zbędnych dodatków. Bez cukru! W niektórych kaszkach, które producenci kierują już do 4. miesięcznych! niemowląt, jest cukier lub zamienniki cukrów! Kaszka powinna mieć w składzie tylko zmielone zboże i nic więcej.

Wielozbożowa czy z jednego zboża?

Pierwsza kaszka dla niemowlaka najlepiej jak będzie zawierała jeden rodzaj zboża. Ułatwi to, w razie wystąpienia reakcji alergicznej, wychwycenie tego co tę reakcję wywołało.

Z jakiego zboża powinna być kaszka?

Nie ma to znaczenia. Mogą być to zboża glutenowe czyli np. pszenica, orkisz, żyto. Mogą być to również zboża naturalnie bezglutenowe np. proso, gryka czy owies (należy jednak pamiętać, że te zboża często są zanieczyszczone glutenem, szczególnie owies. Jeśli zależy nam na produktach całkowicie bezglutenowych musimy wówczas zwrócić uwagę na skład oraz oznaczenia). Pamiętajmy o różnorodności. Nie podawajmy ciągle dziecku kaszki tylko z jednego i tego samego zboża.

Czy niemowlak musi jeść kaszki?

Tak naprawdę niemowlęta czy małe dzieci nie muszą wcale jeść kaszek. Możesz po prostu ugotować na gęsto jakąkolwiek kaszę czy płatki np. jaglane, owsiane lub gryczane. Trzeba gotować je dłużej niż normalnie, tak aby był odpowiednio miękkie.

Warto już od początku rozszerzania diety jeść wspólnie, takie same posiłki. Jeśli więc dla siebie gotujesz kaszę to, ugotuj jej więcej i nie sól wody. Swoją porcję wyciągnij szybciej, a dla dziecka gotuj dłużej.

Bez kaszek da się żyć, jednak często brakuje nam rodzicom czasu, wtedy kaszki okazują się świetnym rozwiązaniem na szybki posiłek dla dziecka. Przydać się mogą w szczególności na wszelkich wyjazdach.

Jaką kaszkę polecam?

Nie podawałam Laurze kaszek codziennie, ale jak najbardziej były u nas w diecie. Nadal są, ale już bardzo rzadko. Jedyne kaszki, które jadłyśmy i które mogę polecić są w głównej mierze z firmy HELPA. Próbowałyśmy również z firmy Biobas i też są jak najbardziej ok.

Obie firmy produkują kaszki ekologiczne z czystym składem, wyłącznie ze zbóż. Firma HELPA dodatkowo ma w swoim asortymencie kaszki z przyprawami - między innymi z cynamonem, wanilią, a nawet ze strączkami. Znajdziemy również jedną kaszkę z dodatkiem sproszkowanych daktyli, która jest przepyszna, jednak ta wersja będzie lepsza dla starszych dzieci. Może ona stanowić pyszny i zdrowszy deser- smakuje jak budyń czekoladowy.

Najlepsza jako pierwsza kaszka dla niemowlaka moim zdaniem będzie:

Kaszka owsiana firmy Biobas

Kaszka jaglana firmy HELPA

Kaszki dostaniesz w moim sklepie TU.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka- z czym ją podać?

Przez pierwsze miesiące kaszkę gotujemy na wodzie. Na mleku krowim możemy gotować, według rekomendacji, po ukończonym przez dziecko pierwszym roku życia.

Moim zdaniem warto najpierw dać dziecku posmakować samej kaszki ugotowanej na wodzie bez żadnych dodatków. Może się wydawać, że taka kaszka na wodzie bez żadnych dodatków jest zwyczajnie niedobra. Pozwól jednak dziecku, żeby poznało naturalny smak danej kaszy. Nie trzeba od razu przyzwyczajać do słodkiego i zmieniać natury produktu dosładzając go. Niech posmakuje takiego produktu jaki rzeczywiście jest. 

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na źródła tłuszczu w diecie dziecka, które to są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju, a których to w zbożach jest niewiele. Pamiętaj zatem, żeby zacząć dodawać do kaszek dobrej jakości zimnotłoczone oleje, oliwę, masło czy zmielone orzechy. Nie zapomnij też o porcji warzyw lub owoców do każdego posiłku. Kaszka + owoce lub warzywa + źródło tłuszczu - tak to powinno wyglądać.

Warto mieć na uwadze to, że dziecko na początku rozszerzania diety NIE ma się najadać posiłkami stałymi. Dziecko zaczyna poznawać nowe smaki. Uczy się rzuć, poznaje nowe konsystencje oraz uczy się tego, że można najadać się czymś innym niż mleko. Nauka natomiast, zawsze jest procesem, także daj dziecku czas. Jednak zawsze, jeśli cokolwiek Cię niepokoi, skonsultuj się ze specjalistą.

Malwina Trzcińska

25.11.22

Zobacz także:

pyszna i zdrowa domowa nutella

Pyszna i zdrowa domowa nutella

Domowa nutella to przepis na super prostą i szybką w wykonaniu pastę kakaowo-orzechową. Jest to zdrowsza wersja, BEZ cukru, z naturalnych składników. Idealna do gofrów i naleśników. Wypróbuj już dziś!

Pyszne placki z jagodami i pomarańczą dla całej rodziny

Pyszne placki z jagodami i pomarańczą dla całej rodziny

Pyszne placki z jagodami i pomarańczą idealne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na śniadanie, drugie śniadanie, kolację. podwieczorek czy przekąskę. Puszyste, delikatne, przepyszne! Spróbuj koniecznie :)

Wyjątkowy tost francuski na słodko z jabłkiem i cynamonem

Wyjątkowy tost francuski na słodko z jabłkiem i cynamonem

Zapraszam Cię do wypróbowania wyjątkowego przepisu na tosty francuskie na słodko BEZ smażenia. Idealny posiłek na podwieczorek, słodkie śniadanie, a nawet kolację. Dla małych i dużych- dla całej rodziny!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*
*

Zaobserwuj mnie na Instagramie!