Ile powinien jeść noworodek? - Mamo! Co dzis jemy?

🚚 Darmowa dostawa za zakupy powyżej 250 zł

Ile powinien jeść noworodek? Zalecenia karmienia noworodka i niemowlaka piersią oraz mlekiem modyfikowanym.

ile je noworodek

Często rodzice zastanawiają się ile powinien jeść noworodek. Żeby rozwiać te wątpliwości, zachęcam Was do zapoznania się z poniższymi zaleceniami karmienia piersią oraz mlekiem modyfikowanym dla dzieci zdrowych jakie wydało Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Zalecenia dotyczące karmienia piersią

 • Za cel do, którego należy dążyć, uważa się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. 
 • Nawet częściowe czy krótsze karmienie również będzie korzystne. 
 • Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak długo chce tego matka i dziecko.
 • Zdrowego dziecka karmionego piersią nie ma potrzeby dopajać wodą, ani żadnym innym płynem, do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety. 

Ja sama karmiłam wyłącznie mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy. W czasie upałów ważne jest natomiast to, aby przystawiać dziecko do piersi częściej, żeby się nie odwodniło. Jeśli dziecko normalnie moczy pieluszki jak dotychczas, to znaczy, że nie mamy się czym niepokoić. 

Średnia ilość karmień mlekiem matki

 • Średnia ilość karmień powinna wynosić:
  • 0-6 miesięcy: 8-12 x na dobę
  • 6-12 miesięcy: 6-8 x na dobę
  • 12-24 miesiące: 3-6 x na dobę

Ja na początku liczyłam te karmienia, stresowałam się, czy jest ich odpowiednio dużo, czy Laura pobiera odpowiednio dużo pokarmu, czy odpowiednio przybiera. Prawda jest taka, że jedno dziecko potrzebuje więcej pokarmu, a inne mniej, i zarówno butelką, jak i piersią karmimy dzieci na żądanie. Jeśli jednak coś Was niepokoi np. dziecko nie przybiera na wadze, to trzeba w takim wypadku skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajcie, że zdrowe dziecko samo się nie zagłodzi. Kiedyś uważano, że pulchne dziecko to wyznacznik zdrowia, otóż wcale nie. Za to w dzisiejszych czasach często widzimy już malutkie dzieci borykające się z problemem otyłości.

Karmienie nocne

 • Zaleca się, aby dziecko po skończonym roku, nie było już karmione w nocy. 

Karmiłam Laurę przez 2 lata i 10 dni i do końca była karmiona w nocy. Nie widziałam innej opcji. Jak ją odstawiłam od piersi to równocześnie, zarówno w dzień jak i w nocy. Po zrobieniu rozeznania, natknęłam się na informacje, że karmienie piersią w nocy może przyczynić się do powstania próchnicy, ale wcale nie musi. Jest szereg innych czynników, które na to wpływają, a samo karmienie piersią ma niski potencjał próchnicotwórczy. Co więcej, mleko kobiece może wykazywać nawet działania ochronne. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że podczas ssania piersi mleko wpada głęboko do gardła omijając zęby, inaczej niż to się dzieje w przypadku pobierania pokarmu przez dziecko z butelki. Myślę, że wybór należy do Was w tej kwestii, a temat warto zagłębić bardziej.

Zalecania dotyczące karmienia mlekiem modyfikowanym

 • Zaleca się, aby niemowlęta, które nie są karmione naturalnie były karmione produktami zastępującymi mleko kobiece.
 • Wyróżnia się:
  • Preparaty do początkowego żywienia niemowląt, których skład reguluje w krajach UE Rozporządzenie Delegowane Komisji Europejskiej. Preparat ten zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki w pierwszych 6 miesiącach życia.
  • Preparaty do dalszego żywienia niemowląt, które przeznaczone są do zaspokojenia potrzeb żywieniowych w czasie rozszerzania diety. Wymagania ich dotyczące są znacznie mniejsze niż w przypadku preparatów początkowych.
 • Średnia ilość karmień powinna wynosić:
  • 1 miesiąc: 8-10 x na dobę, orientacyjna wielkość porcji: 110 ml
  • 2-4 miesięcy: 6 x na dobę, orientacyjna wielkość porcji: 120-140 ml
  • 5-6 miesięcy: 5 x na dobę, orientacyjna wielkość porcji: 150-160 ml
  • 7-8 miesięcy: 5 x na dobę, orientacyjna wielkość porcji: 170-180 ml
  • 9-12 miesięcy: 4-5 x na dobę, orientacyjna wielkość porcji: 190-220 ml

Podsumowanie

Pamiętajcie, że te zalecenia to są tylko ogólne, uśrednione ilości, a każde dziecko jest inne i powinniśmy podchodzić do niego w sposób indywidualny. Jedno dziecko potrzebuje więcej pokarmu, inne mniej. Uszanujmy to i nie karmy dzieci na siłę, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi, a może tylko zaszkodzić. Przede wszystkim powinniśmy karmić dziecko na żądanie. Co jest bardzo istotne, a często o tym zapominamy, to to, że latem, kiedy jest gorąco, dziecko może potrzebować spożywać więcej mleka, bo najzwyczajniej w świecie chce mu się pić.

Jeśli masz natomiast jakiekolwiek wątpliwości co do karmienia dziecka, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Bibliografia:

Malwina Trzcińska

06.09.22

Zobacz także:

pyszne babeczki bez cukru mango-pomarańcza

Wyśmienite babeczki bez cukru mango-pomarańcza

Jeśli szukasz przepisu na pyszne i proste babeczki dla całej rodziny to koniecznie sprawdź ten przepis! Idealnie nadadzą się na zdrowszy deser dla Twojego dziecka. Super sprawdzą się jako przekąska w podróży czy na spacerze, a także na imprezie urodzinowej czy pikniku.

Przepis na gofry domowe bez cukru

Przepis na gofry domowe bez cukru: budyniowo-kokosowe z gruszką

Szukasz wyjątkowego przepisu na gofry domowe bez cukru? Koniecznie sprawdź ten przepis! Przepyszna, ale i zdrowsza wersja gofrów dla całej rodziny!

pyszny domowy kisiel mango-ananas

Najlepszy domowy kisiel mango-ananas

Sprawdź przepis na ten pyszny domowy kisiel! Jest banalnie prosty w wykonaniu, a do tego bije na głowę te gotowce ze sklepu. Taki domowy kisiel jest zdrowszą opcją od tych paczkowanych, a robi się go tylko chwilę dłużej. Wersja smakowa, którą Ci tu proponuje jest moim zdaniem najsmaczniejsza ze wszystkich, które jadłam. Domowy kisiel to super pomysł na podwieczorek, deser czy przekąskę dla niemowlaka, starszaka i całej rodziny.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*
*

Zaobserwuj mnie na Instagramie!