🚚 UWAGA! w dniach 25.04 - 06.05 realizacja zamówień może być nieznacznie opóźniona. Za utrudnienia przepraszamy!

Niezwykle prosta i pyszna zupa pomidorowo-marchewkowa

pyszna zupa pomidorowa

Miałam taki czas, że nie jadłam w ogóle zup. Twierdziłam, że ich nie lubię, sama nie wiem czemu, może po prostu nie wiedziałam co to znaczy pyszna zupa? 

Teraz się to zmienia i gotuję zupę przynajmniej raz w tygodniu, duży gar. Repertuar mam nadal raczej ograniczony, ale próbuję nowych przepisów i jako, że sezon jesień-zima to najlepszy czas na zupy, to myślę, że tych propozycji będzie na blogu znacznie więcej. Przynajmniej taki mam zamiar ;)

Bulion długo gotowany jest, moim zdaniem, podstawą, aby wyszła pyszna zupa. Nastaw go z samego rana i niech się gotuje cały dzień. Taki wywar gotowany długo ma niesamowity aromat i smak. Jeśli do tej pory gotowałaś/eś bulion tylko 3-4 godziny, koniecznie spróbuj dłużej, 8 godzin i więcej. Uwierz mi, poczujesz różnicę. No i nie zapominaj o mrożeniu bulionu! Mrożenie to jest świetna sprawa. Warto mieć zamrożony bulion, bo ułatwia to gotowanie. Masz już wtedy gotową bazę do innych zup lub dań np. do risotto lub innych potrawek.

Przepis na zupę pomidorowo-marchewkową, który znajdziesz poniżej, jest banalny w przygotowaniu i nie potrzebujesz do jego przygotowania wiele. Podstawą jest aromatyczny bulion, do tego pomidory oraz marchewki i to wszystko, no jeszcze trochę pieprzu, soli (dla starszych) i kurkumy. Prawda, że prosto? Nie dość, że prosto to zaskakująco smacznie. Skorzystaj z czasu, że sezon pomidorowy jeszcze trwa i koniecznie spróbujcie tej zupy, wybierając do jej przygotowania dojrzałe i aromatyczne pomidory.

Taka zupa idealnie nada się, moim zdaniem, na drugie śniadanie czy podwieczorek, a nawet na obiad (możesz dodać soczewicę lub ciecierzycę po większą ilość białka lub zamiast ryżu bogatą w białko komosę ryżową czy kaszę gryczaną). Jest to również świetna opcja na kolację. Polecam do niej grzankę z żytniego chleba z awokado i czarnuszką - dla mnie niebo w gębie.

Te piękne naczynia ceramiczne ze zdjęcia znajdziecie u Eli

Lista składników:

1 litr bulionu drobiowego

separator składniki przepisu

250 gramów obranych marchewek (przed obraniem około 300 gramów)

separator składniki przepisu

250 gramów dojrzałych obranych pomidorów (przed obraniem około 280 gramów)

separator składniki przepisu

przyprawy: pieprz, sól (dla starszych) według uznania, 0,5 łyżeczki kurkumy

separator składniki przepisu

oliwa z oliwek lub inny tłuszcz

Wykonanie:

1. Obrane marchewki kroimy w cienkie plastry, a obrane pomidory w kostkę.

2. Podsmażamy w garnku przez chwilę marchewki, po czym dodajemy pomidory oraz przyprawy i podsmażamy jeszcze chwilę.

3. Wlewamy 1 litr bulionu i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 40 minut.

4. Dokładnie blendujemy i podajemy np. z ryżem lub makaronem.

Uwagi:

  • Zupy wychodzi na około 4 porcje.
  • Zupę możemy podawać od początku rozszerzania diety. Jeśli gotujesz ją dla małego dziecka pomiń podsmażanie i nie dodawaj soli.
  • Na koniec gotowania posmakuj i w razie potrzeby dodatkowo dopraw zupę.
  • Warto, żeby pomidory, których będziemy używać do zupy były dojrzałe i aromatyczne. Będzie miało to duży wpływ na smak zupy.
  • Zupa najlepiej smakuje na drugi dzień.

Malwina Trzcińska

19.09.22

Zobacz także:

Najlepsza naturalna witamina C dla dzieci i całej rodziny

Witamina C dla dzieci – jaką wybrać, dlaczego jest tak ważna i jakie ma właściwości?

Zastanawiasz się czy i jaką witaminę C suplementować? Do czego witamina C jest nam potrzebna i jakie ma właściwości? Czy wspomaga ona odporność naszą i naszych dzieci? Tego dowiesz się w tym wpisie.

zupa z pieczonych warzyw

Zupa z pieczonych warzyw

Zupa z pieczonych warzyw to pyszna propozycja na obiad lub kolację dla całej rodziny! To również świetny sposób na przemycenie większej ilości warzyw do diety! A podana z groszkiem ptysiowym smakuje jeszcze lepiej!

Niedobór żelaza. Jak podnieść jego poziom i wchłanianie.

Niedobór żelaza – jak podnieść jego poziom i wchłanianie przez organizm

Czy wiesz, że 42 % małych dzieci oraz 40 % kobiet w ciąży cierpi na niedobór żelaza? Jak podnieść jego poziom i wchłanialność w organizmie? Czym jest żelazo? Jakie są skutki jego niedoboru? Jakie funkcje pełni? Co jeść a czego nie? Jak się wspomóc przy niedoborach? O czym pamiętać? Jeśli masz problem z żelazem, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, masz małe dziecko, a może po prostu chcesz wiedzieć co zrobić, by zadbać o jego poziom to koniecznie przeczytaj wpis.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*
*

Zaobserwuj mnie na Instagramie!